Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Gocławka Północnego uchwalony

26 października 2010 / Nowości 

W dniu 23 września br. obradowała Rada Warszawy. W ramach tej ramach sesji warszawscy rajcy uchwalili m.in. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla części Pragi Południe, czyli dla Gocławka Północnego. Obejmuje on fragment naszej dzielnicy w rejonie ulic Murmańskiej, Kwatery Głównej i Żółkiewskiego. Rejon ten zabudowany jest głównie niskimi domami i zachował nieliczną już w Warszawie lokalną zabudowę.


(fot. Hanna Gołaszewska)

Mieszkańcy tego osiedla zwracali się wielokrotnie z prośbą o ograniczenie wysokości zabudowy. W ostatnich bowiem latach deweloperzy zbudowali w tym rejonie kilka wysokich budynków nie pasujących do lokalnego charakteru tego miejsca. Jednym z tych działań była uchwała Rady Osiedla Grochów Północny popierająca postulaty mieszkańców.

Postulaty te dotyczyły przede wszystkim obniżenia zabudowy wielorodzinnej, której wysokość w planie mogła sięgać do 20 m. Ostatecznie plan pozwala na budowę budynków o wysokości 11 i 12 metrów. Tylko w nielicznych miejscach, usytuowanych w pobliżu ulicy Grochowskiej do maksymalnie 18 metrów. To pierwszy plan zagospodarowania w naszym mieście, w którym ratusz uwzględnił prawie wszystkie wnioski złożone przez okolicznych mieszkańców.