Majówka teatralna na Grochowie

7 maja 2013 / Artykuły 

Majówka teatralna to plenerowy projekt kulturalny, które odbędzie się w majowy weekend  na terenie Pragi Południe. W dniu 17 maja o godz. 15.00 na Placu Szembeka odbędzie się akcja uliczna Teatru Akt Motyle  zapowiadająca sobotnie wydarzenia na Koziej Górce/Olszynce Grochowskiej.

W drugim dniu  18 maja  o godz. 20.00 na terenie siedziby Teatru Akt przy Łaziebnej 9 odbędzie się koncert  rockowo-bluesowej grupy Entuzjazd i plenerowy spektakl Aktu Płonące laski 4

Majówka teatralna będzie jedną z nielicznych inicjatyw kulturalnych w tym rejonie, dostępną dla okolicznych mieszkańców, gości odwiedzających w weekendy Rezerwat i miejsce bitwy o Olszynkę Grochowską, jak i widzów z drugiej strony Wisły.

Będzie okazją  do wzięcia udziału w prezentacjach teatru ulicznego, cieszącego się popularnością wśród widowni, lecz rzadko goszczącego w Warszawie.  Teatr Akt zaprezentuje się publiczności ze spektaklem plenerowym po raz pierwszy  na Pradze-Południe.

Wstęp wolny.

Organizator

Teatr Akt jest niezależną grupą teatralną działającą w formie stowarzyszenia od 1991 roku. Początkowo zespół tworzy w dziedzinie teatru pantomimy i teatru ruchu. Z czasem główną sceną wypowiedzi artystycznej staje się plener i ze spektaklami ulicznymi grupa kontynuuje teatralną przygodę podróżując do dużych i małych miast i miasteczek w Polsce i za granicą. Domeną wciąż pozostaje sztuka mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełniana elementami cyrku, tańca i wszelkiego rodzaju akrobacji. Od 2010 siedzibą grupy jest budynek przy ulicy Łaziebnej 9 na Olszynce Grochowskiej, który jest bazą do realizacji teatru objazdowego, a także lokalnych, warszawskich projektów artystycznych.

Koordynator :Marek Kowalski

www.teatrakt.pl

Program:

Motyle Teatru Akt /akcja uliczna/

17.05.2013 godz. 15.00 Plac Szembeka

Nieudolny łowca motyli próbuje złapać ciekawe okazy do swej kolekcji. Bajecznie kolorowe, nienaturalnej wielkości, Motyle – Elfy nie są jednak łatwą zdobyczą.  Działanie improwizowane i w stałym kontakcie ze zmieniająca się widownią, która stara się pomóc którejś ze stron.
Akcja symbolizować będzie zmagania zimy i wiosny, a także wprowadzi wesołą, jaskrawą kolorystykę na Plac Szembeka i jego okolice.

Entuzjazd /koncert/

18.05.2013 godz. 20.00 ul. Łaziebna 9 przy rezerwacie Olszynka Grochowska

Entuzjazd powstał w 2011 roku z inicjatywy Tomka ( perkusisty) i Piotrka (wokalisty). Wspólne granie było pomysłem na spędzanie wolnego czasu i oderwania się od pracy zawodowej.

Entuzjazd wykonuje głównie własne utwory, autorem wszystkich tekstów jest wokalista zespołu. Muzyka, która powstaje to mieszanka rocka, popu i bluesa.

Pierwsze publiczne występy zespołu ograniczały się do grania dla rodziny i znajomych. Obecnie Entuzjazd występuje w małych klubach zarówno w Warszawie jak i w Białymstoku. I

Skład: Marcin Bielski – gitara, Cezary Rosa – bas, Tomasz Kędra – perkusja, Piotr Dąbrowski – śpiew , gitara

Płonące laski 4 Teatru Akt / spektakl plenerowy/

18.05.2013 godz. 20.30 ul. Łaziebna 9 przy rezerwacie Olszynka Grochowska

Całość stanowi lekką opowieść, na którą składają się humorystyczne sceny i zabawne sytuacje.

„Płonące laski 4” to przykład klasycznej sztuki ulicy-bogatej w grę ognia, świateł i muzyki. Nie braknie w niej zabaw z płonącymi przedmiotami, fajerwerków, brawurowych popisów zręcznościowych. Równie dobrze zostaje przyjmowany na prestiżowych festiwalach teatralnych, jak i w malutkich miejscowościach. Spektakl jest nietypową formą pokazu ogniowego.

W sposób zabawny i przewrotny opowiada o odnajdywaniu radości życia w prozaicznych zdarzeniach dnia codziennego. Animację ognia, ekspresyjny taniec, barwne i dynamiczne obrazy przeplatają sceny ukazujące odrobinę nostalgii, która pojawia się wraz z każdą dobrze przeżytą chwilą. Lekki, nieco sentymentalny obraz dla każdego widza.Podobnie, jak w większości przedstawień aktorzy Teatru Akt posługują się uniwersalnym językiem ciała, gestów i mimiki.

Prezentowany na festiwalach teatralnych „Sztuka ulicy 2005”, Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku 2005, Festiwalu Zdarzenia w Tczewie 2005, Via Thea w Görlitz 2006, Plasterspektakel w Linz 2006, Plener Zielonka 2006 „Stadtvewaltung w Ieper/Belgia, Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie,  Festiwalu Sztuka Ulicy w Warszawie,  International Theatre Festival PUF w Puli /Chorwacja/, Karawana Europa na Mazowszu /2011, 2012 / i wielu, wielu innych.

Kreacja zespołowa

Występują: Agnieszka Musiałowicz, Marta Suzin, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński

Światło i dźwięk : Adam Sztorc